Софія Лапіна — ЛГБТ-активістка, правозахисниця, експертка з питань недискримінації за ознаками СОГІ. Вона знайомить із термінологією та викликами й міфами, з якими стикаються представники ЛГБТ. У лекції є поради, як етично розповідати про різні гендерні ідентичності та сексуальні орієнтації.
Тема ЛГБТ сьогодні — одна з найрезонансніших і часто згадуваних у засобах масової інформації. Свого часу Україна заявила про курс на євроінтеграцію і взяла перед ЄС низку зобов’язань щодо врегулювання законодавчої бази. Тому питання ЛГБТ одразу стало лакмусовим папірцем для всіх сфер нашого життя.
Сексуальна орієнтація — термін, який пояснює, до кого в людини виникають сексуальні та часто романтичні уподобання. Наприклад: чоловіки, які мають сексуальний потяг тільки до чоловіків, — це геї. Вони мають гомосексуальну орієнтацію. Жінки, які мають сексуальний потяг тільки до жінок, — це лесбійки. Вони також мають гомосексуальну орієнтацію. Люди, яких сексуально притягують і жінки, і чоловіки, — називаються бісексуальними. Якщо ж у людей є сексуальний потяг тільки до осіб протилежної статі — вони мають гетеросексуальну орієнтацію.
Гендерна ідентичність — це комплексне соціальне поняття. Цей термін часто плутають зі статтю. Але на відміну від вродженого поняття статі, воно охоплює питання фемінності та маскулінності, соціальні ролі, психологічні чинники та інше. Сюди відносять те, як людина усвідомлює і сприймає свою біологічну стать і як відчуває своє тіло — як жіноче, чоловіче або андрогінне. А також — як розуміє свою поведінку у межах відносних норм чоловічої або жіночої ролі.
По суті, гендерна ідентичність — це сукупність статі та соціальної ролі, де соціальна роль може не відповідати так званому суспільному «стандарту» статі. Окрім соціальної поведінки, вона може проявлятись у зовнішньому вигляді. Зокрема, коли він не відповідає біологічній статі.
Наприклад, чоловік може віддавати перевагу одягу, аксесуарам і макіяжу, які у патріархальному суспільстві носять жіночий характер. Або ж мати яскраво виражені риси характеру, які ототожнюють виключно з жіночою соціальною роллю, як от чуйність чи емоційність.
Проте, бувають випадки, коли людина за статтю народилася у тілі чоловіка, а за соціальною роллю відчуває себе жінкою. Коли біологічна стать не відповідає соціально-поведінковим нормам людини, то їй дискомфортно перебувати у своєму тілі. Таких людей називають трансгендерними, і в абревіатурі ЛГБТ їх позначають літерою Т. А люди, які народилися у тілі чоловіка і відчувають себе чоловіком, або в тілі жінки, і відповідно відчувають себе жінкою, називають цисгендерними.
Поряд з цими поняттями важливо розуміти відмінність між бінарністю і небінарністю. Бінарність — розподіл соціальних ролей і всіх проявів сфер життя на «чоловічі» та «жіночі». На противагу цьому, небінарність — це нівелювання та ігнорування такого розподілу.
Для загального позначення термінів «сексуальна орієнтація» та «гендерна ідентичність»також використовують абревіатуру СОГІ.
Квір — це бунтівна опозиція до будь-яких бінарних розподілів. Люди, що належать до неї, не хочуть прив'язувати себе до жодної із сексуальних орієнтацій або гендерних ідентичностей. Але водночас можуть мати чітко виражену гомосексуальну або гетеросексуальну орієнтацію. Це такі собі «нонконформісти» серед представників ЛГБТ+. Дуже часто квір-люди є небінарними, адже відкидають соціальний розподіл на «чоловіче» та «жіноче». Вони не визнають гетеросексуальність як так звану «єдину правильну» сексуальну орієнтацію. Наразі квір-тенденція дуже поширена серед підлітків.
Пансексуали — люди, які не орієнтуються у виборі партнера за сексуальною орієнтацією або гендерною ідентичністю. Потенційно їхнім партнером чи партнеркою може стати будь-хто. Наприклад, як гетеросексуальна, так і трансгендерна людина. Пансексуальність часто плутають із терміном «квір». Однак, на відміну від нього, — це сексуальна орієнтація, а не політична позиція щодо суспільного бінарного ладу.
Інтерсекс — люди, у яких чоловічі та жіночі хромосоми змішані і біологічну стать не можна чітко визначити. Також їх називають «людьми третьої статі».
Асексуали — люди, у яких немає статевого притягання до інших людей, а інтерес до сексуальних дій низький чи теж відсутній. Натомість вони можуть відчувати романтичний потяг і перебувати в стосунках. Це можна вважати як сексуальною орієнтацією, так і її відсутністю. Асексуальність не є статевою дисфункцією, і на відміну від соціальної поведінки, — наприклад, утримання від сексуальної активності чи безшлюбності — є довготривалою.
Загальна порада — використовуйте в усній мові термін «ЛГБТ», а у письмовій — «ЛГБТ+».
Під час створення матеріалу про ЛГБТ уникайте іншування, стигматизації та маргіналізації. Не варто писати: «ці люди», «такі люди», «особливі люди». Називайте геїв — геями, лесбійок — лесбійками, трансгендерних людей — трансгендерами. Це найетичніший підхід.
Гомосексуальна орієнтація, або гомосексуальність — це правильні терміни для позначення одностатевих стосунків. А от вживати вирази на зразок «не така», «інша» чи «особлива»щодо сексуальної орієнтації не варто.
Також уникайте поняття «нетрадиційна сексуальна орієнтація». Адже орієнтація не може бути традиційною чи нетрадиційною. І ніколи не використовуйте в журналістських публікаціях термін «гомосексуалІЗМ», адже суфікс «-ізм» вказує на течію, учення або хворобу.
Пам’ятайте, що питання сексуальної орієнтації — це питання правових обмежень та дискримінації, тобто — політичне питання. Воно охоплює проблеми реалізації багатьох базових прав громадян. Уникайте риторики «Яка різниця, хто з ким спить/хто кого любить?». Коли ми бачимо на вулиці чоловіка і жінку, схожих на пару, ми не уявляємо їх у ліжку і не розмірковуємо про їхнє кохання. Ми приймаємо їх як частину інституту сім'ї, які мають спільний побут і розділяють якісь сімейні обов’язки або можуть їх мати.
Також питання сексуальної орієнтації є питанням безпеки. У 2019 році за даними «Правозахисного ЛГБТ Центру „Наш Світ“» в Україні зафіксовано 238 інцидентів та злочинів на ґрунті ненависті до ЛГБТ. Законодавча база України, по суті, зовсім не захищає ЛГБТ-людей. І йдеться не лише про дискримінацію на робочому місці, навчанні, медичних та інших установах. Наше законодавство не захищає ЛГБТ-людей і в кримінальних розслідуваннях злочинів на ґрунті ненависті. А це специфічні види злочинів, що вимагають особливої компетенції і підходу. Випадки, коли людей різали й били на вулиці через сексуальну орієнтацію, в Україні часто не розслідуються. Ба більше — вони взагалі рідко фіксуються в поліції. А якщо таку справу і починають розслідувати, то найчастіше її кваліфікують як звичайне хуліганство — а не як злочин на ґрунті ненависті, як у США та Європі.
Щороку у червні в Україні проводять КиївПрайд і Марш Рівності. Однак, якщо забрати з інфопростору згадки про них, то в новинах про ЛГБТ і досі майже не залишається правозахисного контексту.
Моніторинг Інституту Масової Інформації показує, що коли українські ЗМІ пишуть про ЛГБТ, то здебільшого актуалізують тему противників ЛГБТ, міжнародні новини, плітки та новини шоубізнесу. Впродовж 2020 року медіа переважно нейтрально висловлювалися про самих ЛГБТ-людей і вже майже не використовували маргінальну та неетичну термінологію. Проте про права ЛГБТ-спільноти інформації все ще мало.
На жаль, ЗМІ досі не цураються «інформаційних вкидань» на зразок реєстрації нового гомофобного або трансфобного законопроєкту. Так вони створюють резонанс до неважливої теми, пропускаючи натомість актуальні проблеми. Однак пам’ятайте: журналіст, який приділяє увагу таким маніпуляціям, псує репутацію і собі, і своєму ЗМІ.
ЛГБТ (англ. LGBT)
Абревіатура для позначення лесбійок, геїв, бісексуалів і трансгендерних людей.
Варіанти сучасного використання абревіатури
1) ЛГБТ;
2) ЛГБТІ («І» — інтерсекс-люди);
3) ЛГБТК («К» — квір-люди);
4) ЛГБТ+ («+» — усі інші сексуальні орієнтації та гендерні ідентичності).
Квір
Це бунтівна опозиція до будь-яких бінарних розподілів.
Пансексуали
Люди, які не обирають партнера за сексуальною орієнтацією або гендерною ідентичністю. Потенційно їхні партнерами може стати будь-хто.
Інтерсекс
Люди, у яких чоловічі та жіночі хромосоми змішані, і біологічну стать не можна чітко визначити.
Асексуали
Люди, які не мають статевого притягання, але можуть відчувати романтичний потяг і перебувати у стосунках.
Не варто використовувати
Варто використовувати
Ці люди
Такі люди
Особливі люди
Геї
Лесбійки
Трансгендери
Бісексуали
Тансексуали
Інтерсекс
Асексуали
Квір тощо
Ці люди
Не така сексуальна орієнтація
Інша сексуальна орієнтація
Особлива сексуальна орієнтація
Нетрадиційна сексуальна орієнтація
Гомосексуалізм
Гомосексуальна орієнтація Гомосексуальність
Тома Істоміна — журналістка «Kyiv Post» — у своїй лекції ділиться досвідом написання статей про життя ЛГБТ-спільноти. Вона пояснює актуальність проблематики і надає поради, як висвітлювати життя української ЛГБТ-спільноти та де шукати ідеї для матеріалів
ЛГБТ — частина суспільства, тож журналісти мають висвітлювати проблеми і події з їхнього життя поряд з іншими суспільно-важливими темами.
На жаль, ЛГБТ часто дискримінують і порушують їхні базові права як людей. У цьому випадку журналіст повинен висвітлювати ці порушення і надавати голос незахищеній верстві населення.
Більшість демократичних країн поважає і захищає права ЛГБТ. Тож якщо Україна прагне бути прогресивною демократичною країною, вона повинна так само захищати ЛГБТ. А журналіст може надавати платформу важливій суспільній дискусії та визначати її напрям.
Окрім цього, події, проєкти, ініціативи з життя ЛГБТ-спільноти можуть бути просто цікавими широкому загалу.
Перед кожним журналістом стоїть вибір: опуститися на рівень своєї аудиторії або намагатися підтягнути її до свого рівня. Ми вважаємо, що кожен медійник має прагнути розвивати свою аудиторію, пояснювати складне й невідоме через історії, приклади та факти. Деякі теми можуть не подобатись певним групам населення. Наприклад, консервативні верстви суспільства можуть негативно ставитися до ЛГБТ і не сприймати матеріали про спільноту. Проте це не має зупиняти журналіста, адже найперше він має бути корисним суспільству, а не прагнути сподобатись аудиторії.
Під час висвітлення ЛГБТ слідуйте усім базовим журналістським цінностям (чесність, точність і незаангажованість). Ретельно перевіряйте факти та відділяйте їх від думок. Це ваші непохитні істини, які ви не маєте порушувати за будь-яких обставин.
Коректно використовуйте терміни, як то гендерна ідентичність і сексуальна орієнтація. Якщо плутаєтесь у термінах — перевіряйте, гугліть, телефонуйте експертам, але не поширюйте дурниці.
Використовуйте нейтральну лексику: гей, лесбійка, квір, інтерсекс — усе це правильні й етичні поняття, які треба вживати. Не треба обходити ці терміни недоречними евфемізмами на зразок «дівчина, яка надає перевагу дівчатам».
Не вказуйте гендер або орієнтацію героя чи героїні, якщо це ніяк не стосується матеріалу. Наприклад, якщо ви пишете текст про успішну підприємицю і знаєте, що вона лесбійка, але це ніяк не впливає на її професійну кар'єру. У такому разі вказувати її орієнтацію недоречно.
Завжди зважайте на бажання героя чи героїні залишитись анонімними. Жорстокі напади на ЛГБТ, на жаль, все ще не є рідкістю в Україні. Тому публічні висловлювання можуть поставити представників спільноти під загрозу. Радимо запитувати про згоду на публікацію імені та прізвища перед записом інтерв'ю.
Завжди запитуйте, як герої ідентифікують себе і називайте їх саме так. Ця ідентифікація може бути неочевидною. Не соромтеся запитувати про це прямо. Якщо ця інформація необхідна для тексту, це не є втручанням в особисте життя, а навпаки — вияв поваги до того, як людина сама себе ідентифікує. Це стосується і займенників, яким надають перевагу герої. Якщо ви розповідаєте про жінку, що говорить про себе у чоловічому роді, це також необхідно поважати.
Пам'ятайте про власну безпеку. Праворадикальні групи часто здійснюють напади на події ЛГБТ. Завчасно вивчайте маршрут Маршу та рекомендовані правила безпеки.
Такі події, як Марш Рівності, часто відвідують іноземні чиновники, дипломати, публічні особи зі сфери культури. Пильнуйте їх у натовпі і спробуйте отримати ексклюзивний коментар.
Не потрібно транслювати ксенофобні позиції лише заради балансу думок, навіть коли висвітлюєте напади на ЛГБТ з боку радикалів або будь-яких інших груп. Базові права людини не потребують обговорення.
Щорічний Марш Рівності — це ще й нагода отримати задоволення від спілкування з багатьма прогресивними людьми.
На медіа часто нарікають за надмірну увагу негативним історіям і водночас відсутність або маленьку кількість позитивних. Проте не висвітлювати негативні події неможливо. Більше того — це робити необхідно. Проте в таких історіях важливим є контекст, а також наявність експертних коментарів.
Скажімо, якщо профільний чиновник, як то омбудсмен з прав людини, робить гомофобну заяву, ви маєте це висвітлити. Але журналісти — це не підставка для мікрофону. Вам не слід ретранслювати чужі думки бездумно, особливо якщо вони є фактологічно неточними, неправдивими чи образливими. У такому разі дайте цій заяві контекст — поясніть, що вона не відповідає дійсності або ж порушує права ЛГБТ. Наприклад, для цього можна використати фаховий коментар правозахисників або процитувати міжнародні документи.
Позитивні матеріали, особливо особисті історії представників ЛГБТ, є не менш важливими. Вони часто руйнують стереотипи про ЛГБТ, наближають спільноту до широкого загалу і дають їм реальні імена й обличчя замість безликих етичних дискусій.
Події: акції, марші, дискусії.
Мистецтво, пов’язане з ЛГБТ-тематикою: виставки, фільми, кліпи, перформанси.
Позитивні особисті історії, наприклад, батьки, що підтримують ЛГБТ-дитину, або ж ЛГБТ-пара, що виховує дитину разом.
Відомі люди, які є представниками ЛГБТ або підтримують спільноту — це потужні голоси, яких поважають у суспільстві, до їхньої думки можуть дослухатися більше людей.
Корисні ініціативи, проєкти.
Корисна практична інформація для ЛГБТ: про юридичну допомогу, гарячі лінії тощо.
Не вказуйте гендер або орієнтацію героїв, якщо це не стосується матеріалу.
Не транслюйте ксенофобні позиції — надавайте контекст чи наводьте фахові коментарі.
Слідуйте журналістським цінностям (чесність, точність і незаангажованість).
Коректно вживайте терміни та займенники.
Використовуйте нейтральну лексику.
Враховуйте бажання героя чи героїні бути анонімними.
Називайте героїв відповідно до їхньої самоідентифікації, уточнюйте у разі потреби
Якщо є змога — візьміть ексклюзивні коментарі (в іноземних чиновників, дипломатів, публічних осіб зі сфери культури тощо).
Події: акції, марші, дискусії
Мистецтво, пов’язане з ЛГБТ-тематикою: виставки, фільми, кліпи, перформанси
Корисна практична інформація для ЛГБТ: про юридичну допомогу, гарячі лінії тощо
Позитивні особисті історії (наприклад, батьки, що підтримують ЛГБТ-дитину, або ЛГБТ-пара, що виховує дитину разом)
Корисні ініціативи та проєкти, пов’язані з ЛГБТ
Відомі люди, які представляють або підтримують ЛГБТ-спільноту