Що робити, якщо аудиторія критикує ваш текст

Лекція 14

Марина Говорухіна — експертка зі стратегічних комунікацій. У відео вона пояснює, чому люди залишають негативні коментарі у соцмережах та як правильно на них реагувати. Також лекторка надає поради, у яких випадках варто врахувати коментарі й допрацювати матеріал.

Зміст відео

Чому люди залишають коментарі?

Насамперед потрібно пам’ятати, що якщо людина пише коментар — їй не байдуже (якщо це не проплачений бот). А це означає, що вашу публікацію помітили. Погодьтеся, набагато гірше, якби люди залишилися до неї байдужими і просто прогорнули стрічку новин. Чим більше коментарів, тим більше людей подивляться ваш матеріал. І це позитивний момент.

Проте, найімовірніше, негативних коментарів завжди буде більше, ніж позитивних. Що б ви не робили, які б правильні, добрі і хороші матеріали ви не створювали.

Максим Ільяхов, автор відомої книги «Пиши та скорочуй» якось зробив експеримент, як можуть вести себе коментатори, прочитавши інформацію про те, що хтось створює притулок для бездомних кошенят. Коментатори знаходили «причини» для негативних коментарів навіть для цієї ситуації.

Якщо ви пишете на серйозні теми і робите це цікаво — ви приречені на критику, хейт, звинувачення у проплаченості і заангажованості. Особливо, якщо ваша стаття не відповідає якимось переконанням людей, що вас читають.

Чому так стається? Бо більшість людей, яким подобається ваш матеріал, зазвичай промовчать. Так, їм подобається, можливо, вони навіть лайк поставлять, і на цьому їхня взаємодія завершиться. Їх близько 95%.

Деякі будуть просто заздрити вам чи вашим героям. Бо ви чи герої вашого матеріалу досягли більше, ніж вони.

Цікаво, що десь третина хейтерів залишить коментар, навіть не читаючи, що написано в матеріалі.

Хейтери виміщують на вас свої проблеми, теорії зрад і змов. Пам'ятайте, що їхні коментарі — це відображення їхніх комплексів і проблем.

На які коментарі і як слід відповідати?

Поради, як коректно реагувати на коментарі в соцмережах:
Зараз найчастіше використовується чотири варіанти абревіатури:
1. Якщо ви зробили реальну помилку і ваш коментатор вам на це вказав — визнайте це та подякуйте йому.
2. Якщо вас запитують щось по суті матеріалу — відповідайте. Бо це може зацікавити читачів, які стежать за коментарями і мають схоже запитання.
3. Як відповідати на коментарі залежить ще від того, який тон оф войс вибрала ваша редакція і чи попрацювали ви над брендом (власним чи вашого видання).

Як вести себе в соцмережах, залежить від вашого позиціонування

1. Якщо ви позиціонуєте себе як експерти та аналітики, серйозне ЗМІ — то і спілкуватися з аудиторію маєте серйозно.

На противагу цьому хорошим прикладом висвітлення теми ЛГБТ у 2020 році є проєкт журналу «Marie Claire». У ньому брав участь відкритий гей — кліпмейкер Юрій Двіжон. У цих матеріалах розвінчували міфи про ЛГБТ. Зокрема, Юрій розповідав про своє дитинство, камінг-аут і оточення, яке любить і поважає його за те, яким він є.

2. Якщо ж ви ЗМІ, яке має почуття гумору, та може дозволити собі пожартувати — робіть це.

Одна дівчина написала обурений твіт для Приватбанку: «Всю ніч „кохалася“ з „Приват 24“. Це якась жесть». І тегнула банк. Банк відписав: «О, зрозуміло тоді, чого нам так хотілося курити на ранок».

Чи варто переробляти матеріал?

Існують коментатори і ситуації, на які варто звернути окрему увагу і навіть допрацювати статтю.

Випадки, коли слід переробити матеріал:
1. Коли коментатор побачив помилку чи неточність у вашій статті і посилається на конкретні джерела. Тоді перевірте це і виправте матеріал, а коментатору подякуйте.
2. Коли хтось аргументовано спростував частину вашого матеріалу, посилаючись на власну практику (наприклад, це прочитав хороший експерт). У такому разі його думку можна додати в статтю.
3. Коли вас ніхто не критикує і не коментує. Це може означати, що людей навіть заголовок не зачепив.
Одна дівчина написала обурений твіт для Приватбанку: «Всю ніч „кохалася“ з „Приват 24“. Це якась жесть». І тегнула банк. Банк відписав: «О, зрозуміло тоді, чого нам так хотілося курити на ранок».

Отож, хейтери — ознака того, що вам вдалося написати цікавий матеріал. Їх набагато менше, ніж людей, яким сподобалась стаття чи сюжет, але вони більш активні.

Якщо у вас немає хейтерів, ви робите щось не те. Попрацюйте над своїми матеріалами.

В ідеалі у вас завжди мають бути люди, які вас люблять та які вас ненавидять. Це і є ознака того, що ви чи ваше видання стало Брендом.

Поради, як коректно реагувати на коментарі

Визнайте і подякуйте, коли вам вам вказують на реальну помилку.

Відповідайте на запитання по суті матеріалу.

Враховуйте ton of voiceредакції.

Випадки, коли варто переробити матеріал

Якщо вам вказують на помилку чи неточність у матеріалі із посиланням на конкретні джерела — виправте і подякуйте.

Якщо аргументовано спростовують частину матеріалу із посиланням на власну практику — додайте експертну думку.

Якщо немає жодних коментарів і критики — виправте заголовок і/або допрацюйте матеріал.

Прослухали лекцію та інтерв'ю?
Вітаємо! ✨ Ви прослухали весь курс. ⭐❤️✊
Пройти тест