Тарас Ібрагімов — журналіст, автор та ведучий радіоефірів «Крим.Реалії», який працює з темами українських політв'язнів. У своєму відео він пояснює, як витримувати межу між журналістикою та активізмом, щоб не порушувати професійні стандарти і водночас допомагати своїм героям.
Журналістська робота — це перша важлива ланка, з якої починається вирішення проблем людей, про яких ви пишете. Але середовище журналістської роботи сприятливе для того, щоб непомітно для себе перейти межу між журналістикою та активізмом.
За ідеальних обставин у журналіста чи журналістки не виникне бажання вирішувати проблеми своїх героїв і цим порушувати стандарти професії.
Такий розподіл сил дає змогу журналісту виконувати свою роботу й бачити, як вона допомагає його героям. А головне — не виходити за межі своєї професії. Але зазвичай це неможливо в реальному житті.
Журналіст знаходить людей, які потрапили в біду: поліцейське свавілля у провінції, сфабрикована справа за політичні переконання, ксенофобія у будь-яких проявах. Те, на що ми натрапляємо ледь не щодня у стрічках новин. Він пише матеріал, де розповідає історію, про яку мало хто чув раніше. Усе це читає аудиторія того ЗМІ, де працює журналіст, приєднуються колеги, які доповнюють і розвивають тему.
Це викликає співчуття у читачів, які довіряють своєму ЗМІ. Також до справи долучаються правозахисники, проводять моніторинг та аналітику проблеми. Вони звертаються до представників влади на місцевому чи навіть державному рівні. Наприклад: «Зверніть увагу, у регіоні Х порушують права людини».
Влада реагує: поліція відкриває кримінальні провадження, відповідальні служби допомагають і захищають потерпілих.
За таких умов справа виконана і ніхто з учасників ситуації не порушив професійні кордони одне одного.
Державні органи хронічно байдужі до соціальних проблем. Особливо в регіонах, і особливо до тем, які потребують системної роботи. А її ще потрібно відстежувати та контролювати, щоб усі коліщатка працювали ефективно й допомагали героям ваших матеріалів.
Також проблема у тому, що громадський сектор — правозахисники та активісти — хронічно втомлений, а в регіонах ще й заляканий. Він регулярно проявляє неабияку пасіонарність у вирішенні окремо взятих проблем. Але таких проблем та історій не меншає — їх сотні, якщо не тисячі.
А у ЗМІ головний критерій якості роботи — рівень довіри. І він також викликає запитання. Опитування 2020 року свідчать про зниження довіри суспільства до національних медіа. Щоправда, цей показник з року в рік коливається то в одну, то в іншу сторону. Проте невелика довіра означає таку ж впливовість. Відтак політики й чиновники вважають, що можуть не вирішувати соціальні проблеми, про які пишуть журналісти. Винятком є хіба розслідування про корупцію в органах влади.
Такі умови роботи неабияк підштовхують журналіста перейти на сторону активізму. Або принаймні змушують думати, що ефективніше не писати про проблеми людей, а безпосередньо їм допомагати.
Насамперед, це порушення стандартів роботи.
Навіть якщо йдеться про хорошу справу — допомогти людині в біді — пам'ятайте, що саме незалежність і неупередженість журналіста є його ключовим активом. Тобто цінністю, яка викликає довіру читачів та громадського сектору. Історії, які ви розповідаєте у журналістиці, майже завжди про конфлікт двох або більше сторін. Тож місце журналіста — саме посередині, щоб чути усі позиції. Інакше ви втрачаєте баланс і схиляєтеся на бік однієї зі сторін конфлікту.
Щоб зрозуміти це на практиці, уявіть себе читачем. Чи повірите ви історії, яку розповідає людина з позиції лише однієї сторони? Найімовірніше, ні: ви інтуїтивно захочете почути й тих, хто перебуває по інший бік «барикад».
Інакше кажучи, недостатньо ретранслювати розповідь людини, чиї права порушили. Варто проаналізувати позицію тих, хто це зробив. Зазвичай такий аналіз зробить розповідь жертви тільки виразнішою, повнішою і переконливішою. Однак це не завжди можливо.
Уявіть таку ситуацію. Журналіст розуміє, що не виправить історію, яка його зачіпає, лише розповіддю про неї. І тому пробує її вирішити.
По-перше, він перестає бути журналістом. А якщо це хороший фахівець, який чесно і зрозуміло пише чи знімає, — то це банально погано для професії, яка його втрачає. А по-друге, у нього це може не вдаватися, адже він переходить на поле діяльності, в якому мало розуміється.
Чому журналіст став учасником саме цієї історії, попри те, що добре тримав дистанцію у тривалій роботі з політв'язнями? Раніше він розумів, що його підтримка цих людей — це добре виконана журналістська робота.
Одна з найдієвіших порад журналістам у таких ситуаціях: якщо відчуваєте, що писати тексти — це замало для допомоги героєві чи героїні, а не зарадити не можете, то знайдіть фахових союзників. Це не складне завдання і стандартам журналістської роботи не суперечить: використовуйте інформаційні запити, листи з проханням звернути увагу на історію, дзвінок, зрештою. Люди, які можуть допомогти вашому героєві, точно є, і цілком ймовірно, що така допомога — це і є їхня робота.
Пам’ятайте: коли ви переходите з журналістики в активізм з думкою, що це єдиний випадок, то створюєте небезпечний прецедент. Він шкодить не лише вашій професії. Навіщо чиновнику чи політику вирішувати проблеми людей, про яких ви пишете, якщо ви зробите все за нього? І байдуже, чи це закинутий кінотеатр у Слов’янську, який треба відновити, чи українки в сирійських таборах, яких треба порятувати.
Та й правозахисникам чи активістам, у яких безліч поточної роботи, може бути ніколи до вашої історії. Вони можуть подумати: «Ми давно знали про цю проблему, але не мали на неї часу, а тепер вона вирішена і на совісті колишнього журналіста».
Найімовірніше, така є у всіх: коли ви зустріли героя чи героїню, що були у біді, і написали про це хороший текст. Коли за мотивами вашого тексту колеги з іншої редакції зняли сюжет, фоторепортаж чи написали кілька новин. Коли правозахисники це прочитали й змусили чиновників вирішити проблему. Коли чиновникам, зрештою, не залишилось нічого іншого, як це зробити.
Баланс має бути базовим принципом ваших матеріалів.
Головне в цій історії — дати можливість читачеві почути позицію усіх сторін конфлікту і зробити власні висновки на основі тривимірної картинки.
У цій історії комунікація з іншою стороною конфлікту була така ж важлива, як і розмови з адвокатами й рідними.
Отже, баланс — це не обмеження, а навпаки — додаткові можливості у робочому арсеналі. А у вашому випадку — це ще й аргумент на користь того, щоб залишатися журналістом чи журналісткою і не йти в активісти або правозахисники.
Залученість, небайдужість та ефективна робота державних інституцій.
Впливовість, авторитет і пасіонарність громадського сектору.
Авторитет і довіра до ЗМІ.
Байдужість державних органів до соціальних проблем.
Втома та страх громадського сектору.
Низький рівень довіри до ЗМІ.
Невпливовість ЗМІ у вирішенні соціальних проблем.
Не знецінюйте виконану журналістську роботу
Надсилайте радакційні запити усім сторонам конфлікту.
Чесно вказуйте позицію усіх сторін конфлікту.
Аналізуйте позицію порушників прав, але не схиляйтесь на бік однієї сторони конфлікту.
Дайте читачам або слухачам можливість самостійно зробити висновок.
Шукайте фахових союзників для допомоги вашим героям.
Пам'ятайте про успішні історії з власної практики.