Як створювати матеріали про ВІЛ-позитивних людей

Лекція 3

Яна Панфілова — ВІЛ-активістка, засновниця молодіжної організації «Teenergizer», що допомагає підліткам жити з ВІЛ. У цій лекції вона пояснює відмінність ВІЛ від СНІД, розповідає про шляхи передавання вірусу та його лікування і розвіює поширені стереотипи.

Зміст відео

Що таке ВІЛ

Наразі Україна посідає перше місце в Європі щодо поширення ВІЛ. Основний шлях передавання цього вірусу — гетеросексуальний контакт. На жаль, багато людей не знає про це й не тестується, тому що думає, що його або її це не стосується. А ВІЛ-позитивні люди стикаються з дискримінацією повсюди: від медичних працівників і знайомих до оточення загалом. Тому про проблему ВІЛ потрібно говорити й поширювати достовірну інформацію не тільки 1 грудня — в Міжнародний день боротьби з ВІЛ.

Історія виникнення ВІЛ

Дослідники досі не мають єдиної думки щодо появи вірусу.

Приблизно 40 років тому в кількох містах Америки до лікарів почали звертатися хворі, яким вони не могли поставити точний діагноз. Звичайні ліки не допомагали цим пацієнтам, і люди почали вмирати.

Лікарі та вчені замислилися, чому організми цих людей не можуть чинити опір.

У 1983 році французький професор Люк Монтаньє довів, що причина цієї хвороби — вірус.Він назвав його ВІЛ, що розшифровується як «вірус імунного дефіциту людини». Вчений пояснив, що причина хвороб цих людей — вірус в організмі, який робить його беззахисним перед будь-якими захворюваннями.

Після цього лікарі почали ретельніше аналізувати нову хворобу, порівнювати і шукати вірус, схожий на ВІЛ. У 1999 році група вчених з Америки зрозуміла, що африканські мавпи шимпанзе мають у крові вірус — ВІО — вірус імунодефіциту мавп в Африці. Потім вірус модифікувався та з'явився у людини — найімовірніше, через вживання м'яса диких тварин.

ВІЛ і шляхи його передавання

Що таке ВІЛ?

Вірус імунодефіциту людини живе всередині людського організму й атакує клітини, що допомагають нам залишатися здоровими. Людина, в крові якої живе ВІЛ, є ВІЛ-позитивною або, ще кажуть, ВІЛ-інфікованою. Захворювання, яке викликає ВІЛ, називається ВІЛ-інфекцією.

Що таке СНІД?

СНІД — це синдром набутого імунного дефіциту. Тобто сама по собі це не смертельна хвороба. Це загалом сукупність захворювань, якими людина починає хворіти, коли її імунна система перестає належно працювати. Із розвитком в організмі людини вірус відтворює себе сам і поступово захоплює всю імунну систему. Тому людина більше не здатна протистояти інфекціям. Найпоширеніша хвороба ВІЛ-позитивних людей — це туберкульоз, від якого можна померти.

Запам'ятайте: ВІЛ і СНІД — це не одне й те саме

Сьогодні люди можуть довго жити із ВІЛ, який не перейде в стадію СНІДу за умови правильного лікування. До того, як з'явилися ліки проти ВІЛ, ВІЛ-позитивні люди швидко хворіли і багато хто вмирав.

Як передається вірус?

Рідини, у яких може жити ВІЛ

— кров;
— насіннєва рідина — сперма;
— вагінальні виділення;
— грудне молоко;
— інші рідини у великих концентраціях.

Способи передавання ВІЛ

Через кров — потрапляння від ВІЛ-інфікованої особи до здорової людини. Тут мається на увазі як власне кров, так і інші біологічні рідини, що її містять — сперма, виділення піхви, грудне молоко. Найчастіше це відбувається при ін'єкційному введенні наркотичних речовин брудними шприцами та голками, які вже використовували інші особи.

Статевим шляхом — під час незахищених статевих стосунків, незалежно від того чи це вагінальний, оральний чи анальний секс.

Від ВІЛ-інфікованої матері до її дитини — під час вагітності, пологів та годуванні груддю. Ризик інфікування зростає під час годування дитини груддю, важкого перебігу хвороби в матері та складних пологах.

Способи, якими ВІЛ не передається

— під час спільного користування побутовими речами й посудом; під час роботи в одному приміщенні;
— у лазні та сауні;
— під час поцілунків;
— при обіймах та рукостисканні;
— при чханні та кашлі;
— через поручні, дверні ручки, столи, стільці;
— при укусах комарів чи інших комах.

Лікування ВІЛ

До 2004 року в Україні не було антиретровірусної терапії, яку сьогодні застосовують для лікування від ВІЛ.

Наприклад, Яна не знала про свій ВІЛ до 10 років і не приймала лікування. А коли дізналась і почала лікуватись — у неї вже була стадія СНІДу, хоча вона цього не помітила. Дівчина часто зверталася до лікарів щодо лімфовузлів, збільшених під вухами. І попри те, що більшість лікарів хотіли оперувати її, один із них переконав, що потрібно приймати ліки від ВІЛ.
Зараз Яна приймає ліки вже більше 10 років і почувається значно краще. Вона почала про це говорити відкрито, тому що їй хотілося показати нову реальність, де ВІЛ — це звичайне, а не смертельне захворювання. Сьогодні вона безкоштовно бере антиретровірусну терапію у СНІД-центрі та кожні 3 місяці перевіряє свою кров і вірусне навантаження, тобто чи є активний вірус у крові.

Якщо в людини з ВІЛ немає вірусного навантаження, то вона може мати здорову дитину. Наприклад, Білорусь, Молдова і Вірменія повністю подолали цей шлях, і в цих країнах ВІЛ тепер не передається від матері до дитини.

Ба більше — якщо у ВІЛ-позитивної людини немає вірусного навантаження, то вона не передає вірус під час сексу. У разі якщо контрацептив пошкодиться під час статевого акту — можна звернутись до СНІД-центру протягом 72 годин і приймати антиретровірусну терапію 28 днів. Але не варто забувати про інші інфекції, які передаються статевим шляхом.

ВІЛ

Вірус імунного дефіциту людини, який живе всередині людського організму й атакує клітини CD4, що допомагають нам залишатися здоровими.

ВІЛ-інфекція

Захворювання, яке викликає ВІЛ.

СНІД

Синдром набутого імунного дефіциту; сукупність захворювань, якими людина починає хворіти, коли її імунна система перестає належно працювати.

Способи передавання ВІЛ

Через кров (найчастіше — через ін'єкційні наркотики)

Статевим шляхом (під час незахищених статевих стосунків)

Від ВІЛ-інфікованої матері до дитини (під час вагітності, пологів, годуванні груддю)

Лікування та профілактика ВІЛ-інфекції

Поради, як інтерв'ювати людей з інвалідністю

Поширювати підтверджену інформацію про ВІЛ.

Приймати антиретровірусну терапію.

Займатись лише захищеним сексом.

У разі якщо контрацептив пошкодиться під час статевого акту — звернутись до СНІД-центру протягом 72 годин і приймати антиретровірусну терапію 28 днів.

Дарина Шевченко — журналістка, співзасновниця видання «Lustrum». У цій лекції вона ділиться порадами, як говорити з ВІЛ-позитивними людьми і писати про ВІЛ, де шукати героїв і як зробити свої матеріали максимально корисними для читачів і глядачів.

Поради, як писати текст чи знімати сюжет про ВІЛ/СНІД

Не використовуйте специфічні терміни

Визначте фокус історії та дотримуйтесь його.

Знімайте героїв у зручному для них місці.

Уникайте довгих інформативних цитат і пояснюйте пряму мову.

Передавайте емоції через життя героя чи героїні.

Шляхи пошуку героїв і експертів для матеріалів про ВІЛ

Громадські організації, що надають підтримку ВІЛ-позитивним людям.

Тематичні заходи на Міжнародний день боротьби з ВІЛ/СНІД (1 грудня).

Соціальні мережі.

Як, окрім журналістських матеріалів, допомогти людям із ВІЛ-позитивним статусом?

Давати посилання на достовірні ресурси з інформацією про ВІЛ/СНІД.

Зробити добірку центрів тестування на ВІЛ/СНІД у вашому регіоні.

Поділитися контактами волонтерів і терапевтів, які спеціалізуються на темі.

Прослухали лекцію та інтерв'ю?
Як створювати матеріали про людей з інвалідністю
наступна лекція